دکتر حکیمه دبیران

 دکتر حکیمه دبیران بانوئی ادیب، استاد، شاعر، سخنور و از مفاخر ایران زمین است ایشان د ارای دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران می‌باشند دکتر دبیران از سال ۱۳۴۷ خدمت فرهنگی خود را با تدریس در دبیرستان شروع کردند و ضمن آن در مدارج عالی تحصیلی را هم پیمودند سالهای بسیار پرباری را به خدمات علمی، فرهنگی در داخل و خارج از کشور پرداختند و هم اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت معلم گروه زبان و ا دبیات فارسی و در مقام استاد برجسته مشغول به خدمت می‌باشند.


خاتون قلم مفتخر است که این بانوی دانشمند عضویت افتخاری این مؤسسه را پذیرفتند و این مرکز می‌تواند با رهنمودهای استادانه ایشان از نزدیک و دور مسیری امیدوار کننده در ادب و فرهنگ را هر چه پربارتر بپیمایند.
زحمات و کارهای علمی و سترگ دکتر دبیران در این اندک نمی‌گنجد ما امیدواریم از حرکت‌های ارزشمند علمی، ادبی و فرهنگی این بانوی فرهیخته بتدریج سخن بگوئیم. و از مقاله‌های مفید و پربار ایشان در سایت «خاتون قلم» بهره‌مند شویم.
دکتر دبیران سوابق شغلی بسیار درخشانی دارد او از آغاز کار استاد زبان و ادبیات فارسی و از سال ۱۳۶۴ معاون آموزشی دانشگاه الزهراء و در اندک زمان به ریاست ا ین دانشگاه برگزیده شد و بعد از چند سال خدمت ارزنده در سال ۱۳۶۷ دو سال بعنوان مدرس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پنجاب لاهور پاکستان مشغول شد دکتر دبیران مأموریت‌های اداری علمی فراوان به خارج از کشور داشته است از جمله در سال ۱۳۷۸ به مدت ۶ ماه فرصت مطالعاتی در دانشگاه هاروارد (بوستون امریکا) و از سال ۸۲ تا ۸۴ به تدریس در دانشگاه پواتری مالزی پرداخته است. برنامه‌ها و کنفرانس‌های بسیار پر بار علمی در کشورهای هندوستان ـ نیجریه ـ سیرالئون ـ ترکمنستان ـ تاجیکستان ـ مالزی ـ پاکستان ـ داشته است او عضویت در شوراهای انجمن‌ها و ستادهای مختلف دارد.
مقاله‌های ارزنده دکتر دبیران در این مختصر نمی‌گنجد چندین مقاله اثر ا و را از ده‌ها را در اینجا نام می‌بریم:
۱ـ تأثیر حدیث و قرآن در آثار سعدی
۲ـ پیر حافظ
۳ـ پروین اختر آزادگی
۴ـ جمال ساقی باقی در شعر و نثر عراقی
۵ـ تجلی نور در شعر پروین
۶ـ سعه صدر و وسعت مشرب حافظ و …
به امید اینکه در آ‌ینده بتوانیم از این مقاله‌های ارزنده در سایت «خاتون قلم» استفاده کنیم.
تألیفات دکتر دبیران: ۱ـ فرهنگ مختصر سه زبانه فارسی مالایی انگلیسی
آماده چاپ توسط«دیوان بهار» (فرهنگستان زبان مالزی)
۲ـ شرفنامه مَنْیَری یا فرهنگ ابراهیمی (ج ۱) گردآوری ابراهیم قوام فاروقی، مقابله، نسخ، تصحیح، مقدمه، و تعلیقات دکتر حکمیه دبیران
(تهران پژوهشگاه علوم انسانی ومطالعات فرهنگی ۱۳۸۵) که به چاپ رسیده است.
طرحهای پژوههشی و مقاله‌های منتشر شده از دکتر دبیران زیاد است ایشان تقدیر‌ نامه‌های فراوانی هم از مراکز و مقامات علمی و فرهنگی و سیاسی در داخل و خارج از کشور دارند و عضو هیأت تحریریه نشریه‌های دانشگاهی بسیاری هستند و با آنان همکاری می‌کنند.
«خاتون قلم» سعی دارد بتواند آثار وحرکت‌های مثبت این فرهیختگان را هر چه بیشتر به جامعه بلاخص به نسل جوان معرفی نماید و امیدوار است با همکاری مراکز فرهنگی و علمی بتواند از آ‌نان تجلیل به عمل آورد..

Fax: (0098) (021) 88828416
E – Mail : dabiran@ saba. Tmu.ac.ir
h- dabiiran4 @ yahoo.com

1 پاسخ
  1. هدیه
    هدیه گفته:

    بسیار عالی «خاتون اخلاق» را هم به یکی از صفات ایشان الحاق کنید… انسانی که زیر نویسی است برای انسانیت
    خدایش یار و مددکارش باشد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + = 16