سحرم دولت بیدار به بالین آمد

گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد

(خواجه حافظ)

شاعر وجدان روزگار خویش است

“مؤسسه خاتون قلم” با اهداف وسیع و گسترده در امور زنان به ویژه اهل قلم در سال ۸۴ به ثبت رسید و رسماً فعالیت خود را آغاز کرد. در تاریخ ۱۱/۹/۸۴ مصادف با میلاد حضرت معصومه (س) با حضور فرهیختگان و اندیشمندان طی مراسمی پرشور موجودیت خود را جشن گرفت. در این مراسم اساتید و شاعرانی چون استاد حمید سبزواری، دکتر موسوی گرمارودی، سرکار خانم زهره صادقی، دکتر طاهره صفارزاده، دکتر حکیمه دبیران، دکتر پریچهر شاهسوند، خانم راضیه تجار و … جمعی دیگر از فرهیختگان به ایراد سخنرانی و شعر پرداختند. در آغاز قرائت قرآن و بعد سرود جمهوری اسلامی و بعد سیده فیروزه حافظیان شاعر، مؤسس و مدیر مسئول “خاتون قلم” به میهمانان خوش آمد گفت و از حضور مهربانان گرانقدر در مراسم تشکر کرد و گفت: ما هرگز بین زن و مرد تفاوتی جز در حیطه کمال قائل نیستیم اما حال که زن فرهیخته، ادیب، هنرمند و متعهد در امور فرهنگی و اجتماعی از بسامد بالائی برخوردار است “خاتون قلم” به دنبال گام‌های دیگر عزیزان، گام مثبت دیگری را جهت انجام امور فرهنگی و اجتماعی و ارتقاء یاری به زنان به ویژه اهل قلم تکلیف خود می‌داند، قرآن کریم کتاب آسمانی ما نیز محدودیتی در راه رسیدن به تعالی و کسب دانش و هنر تفاوتی بین زن و مرد قائل نشده است پس بر ما واجب است که در این راه قدم برداریم آنگاه مفاد مندرج در اساسنامه را قرائت نمود.

اهداف مؤسسه عبارتند از:

۱ـ رشد و ارتقاء نقش و جایگاه زن به عنوان عضوی از خانواده و جامعه برای رشد و تعالی انسان‌ها، (اعم از زنان و مردان)

۲ـ تلاش برای تغییر دیدگاهها، توقعات و بارها نسبت به زن برای شناخت درست از او و احترام به کرامت و جایگاه انسانی و اسلامی زن.

۳ـ زمینه‌سازی برای شکوفایی و بسط قابلیت‌ها و مهارت‌های زنان برای رشد و تکامل.

۴ـ تلاش برای سلامت روابط بین فردی و آ‌شنا کردن ا فراد، با رو‌ش‌‌های صحیح زندگی اجتماعی.

۵ـ فراهم کردن بسترهای مناسب برای آموزش صحیح و رشد و تعالی نوجوانان و جوانان.

۶ ـ حرکت به منظور کمک و بازنگری حقوق، مسئولیت‌ها و نقش و جایگاه زنان و ارائهه تصویر و تعریفی درست از زنان در سطح جهان (به ویژه زنان اهل قلم)

۷ـ تلاش به منظور آسیب‌شناسی و شناسایی عوامل و عناصر و موانع رشد و تعالی زنان و برطر ف کردن موانع فکری، فرهنگی، اجتماعی و غیره.

۸- معرفی بانوان فرهیخته: هدف از معرفی بزرگان علم و ادب و فرهیختگان و اعضای افتخاری “مؤسسه خاتون قلم” این است که این مرکز، مکانی دوستانه برای جذب کلیه شخصیت‌هایی است که خواهان ارتقاء سطح زندگی، فرهنگ خانواده و خدمات سازنده‌ زنان ایران به ویژه اهل قلم می‌باشند، با بررسی مشخصات آنان در می‌یابید که افرادی تحصیل‌ کرده فعال پویا و در کارهای خود سرمشق جامعه و موفق بوده‌اند و اکنون با توکل به خداوند متعال دست یاری با “خاتون قلم” داده‌اند. این کار ارزنده به باور شخصیت زن ایرانی توسط خود وی و دیگران می‌انجامد بنابراین این مؤسسه در اجرای اهداف خود با کمک افراد با صلاحیت می‌تواند شاهد مقصود را در آغوش گیرد و به جوانان عزیز بگوید که آنها هم می‌توانند نیروهای بالقوه خود را بالفعل سازند و استعدادهای پنهان آنان با کوشش و جدیت شکوفا شود.

 

روش‌های اجرائی اهداف

۱ـ برگزاری همایش، سمینار و میزگرد برای نیل به اهداف مذکور.

۲ــ ایجاد زمینه‌هایی برای اطلاع‌رسانی و دسترسی بهتر متقاضیان، به آثاری که به منظور اهداف مذکور تولید شده‌اند.

۳ـ ایجاد کمیته‌های تخصصی برای ارائه طرحها، با اطلاع‌رسانی عمومی از طریق چاپ کتابچه‌های آموزشی، بولتن.

۴ـ ارائه طرح‌ها و پیشنهادهای مناسب با اهداف مذکور به سازمان و نهادهای ذیربط و تلاش و همکاری برای اجرای آنها.

۵ـ تربیت، تشویق، جذب و سازماندهی نیروهایی که زمینه، استعداد و توانایی فعالیت برای اهداف تشکل را دارند. (اعم از نیروهای انسانی و امکانات مالی)

۶ ـ حمایت از افراد، مراکز و جریان‌های هماهنگ با اهداف مذکور و همکاری سازمان یافته به آنان اعم از مادی و معنوی.

۷ـ ارتباط با مقامات حقیقی و حقوق بین‌المللی و داخلی برای عضویت افتخاری در مؤسسه و جلب مشارکت آنان.

۸ ـ راه‌اندازی نشریه هنری و گزارش و راه انداختن سایت اینترنت و وب سایت.

 

کلیه موارد فوق پس از کسب مجوز از مراجع ذیربط و ذیصلاح به مرحله اجرا درخواهد آمد.

 

برخیز و بیا که خانه را گل زده‌ام

بر روی غم فاصله‌ها پل زد‌ه‌ام

بازآ که توئی “دولت بیدار سحر”

با خواجه شیراز تفأل زده‌ام

(شعر از سیده فیروزه حافظیان)